شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 68732
تعداد بازدید : 988

پیش نشست های همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، حجت الاسلام والمسلمین عبد الحميد ثابت، استاد و پژوهشگر حوزوی درادامه سلسله جلسات و پیش نشست های همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که قراراست اسفند ماه جاری درشهرمقدس قم برپا شود، درجمع طلاب و روحانیون حوزه علمیه ایروانی تهران با بیان این مطلب گفت: پیشرفت ازمنظرقرآن کریم ویژگی هایی دارد که برای رسیدن به آن بایستی ازمنطق قرآنی پیشرفت بهره جست.

دو محور اصلی پیشرفت

حجت الاسلام ثابت ادامه داد: پیشرفت دو محور دنیوی و اخروی دارد.درنظام امروزبین الملل کشورهایی پیشرفته هستند که امکانات و تجهیزات و فناوری و سطح رفاه دنیوی بالایی دارند، اما ازنظرما پیشرفت زمانی است که جنبه های ارزشی، اخلاقی، انسانی و عرفانی با دل و قلب انسان مرتبط گردد.

وی با بیان این که همه انسان ها ذاتاً به دنبال جلب جنبه هایی معنوی قید شده درمنطق مصحف شریف الهی هستند تا بهترین بنده نزد پروردگارشان شوند،افزود: اجماع بین متدینین و دیدگاه ناب اسلامی شیعه بیان می کند ما به دنبال پیشرفتی هستیم که درآن معنویت وجود داشته باشد و البته این دیدگاه برآمده ازقرآن و روایات بوده و بزرگان دینی ما به آن اعتقاد دارند.

*ادبیات پیشرفت عاریه از  غرب است

این پژوهشگرحوزوی خاطرنشان کرد:مفاهیم درعصرما بارهای فرهنگی متفاوتی دارند، اما ادبیات پیشرفت درعصر کنونی نشأت گرفته ازفرهنگ غرب است، یعنی توسعه مفهومی عاریه گرفته شده ازغرب بوده و توسعه ای که غربی ها ازآن دم می زنند شامل تقسیم بندی کشورها به پیشرفته ودرحال توسعه وعقب مانده است  که نظریات متعددی هم درباره آن ارائه می نمایند که منشأ دنیایی دارد.

وی با بیان این که با استفاده ازشبکه مفهومی منطبق برمنطق قرآنی می توان به پیشرفت رسید، تصریح کرد: به اعتقاد شیعه با اذن خداوند منّان، پیامبران و ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین برجهان خلقت آفاقی و انفسی احاطه و اشراف علمی کامل دارند وبه همین دلیل اکمال علمی که خداوند متعال برای خلقت دراختیارانسان قرارداده ودربرگیرنده معارف جامعه و زندگی بشریت است، ازمعارف الهی اهل بیت علیهم السلام و روایات و سنت ممکن خواهد بود.

*قرآن بهترین نسخه تعالی و پیشرفت

حجت الاسلام ثابت تصريح كرد ، قرآن کریم را بهترین وجامع ترین نسخه تعالی و پیشرفت برای آحاد بشرتوصیف کرد و یادآورشد: این مصحف گرنمایه الهی با زبان علمی و همخوان با نظامات اختصاصی امروز نیامده، بلکه شامل کامل ترین نظامات با بیان و زبان و عرف قابل فهم برای عامه بشریت است که خداوند متعال به انسان ها ارائه فرموده اند.

*چهار مولفه شبکه مفهومی قرآن

وی افزود: درشبکه مفهومی قرآن کریم چهارمولفه شامل اهداف، مسیر رسیدن به اهداف، زمینه های تحقق اهداف و موانع رسیدن به آن ها تعریف شده که با بررسی و بهره گیری از مسیرمشخص شده ای قرآن کریم ارائه نموده است می توان پیشرفت را به دست آورد.

حجت الاسلام ثابت افزود: از بای بسم الله سوره حمد، تا انتهای آیات شریف و نورانی قرآن کریم به آیه ای برخورد نمی کنید که فقط به پیشرفت مادی و دنیایی، مستقیم وبدون جنبه های معنوی اشاره کرده باشد و مثلاً بفرماید "کلوا واشربوا" یعنی تنها بخورید و بیاشامید.این خوردن و آشامیدن به خاطر "ولا تسرفوا" آمده که جنبه های روحانی و انفسی درآن مطرح است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :