شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 254855
تعداد بازدید : 664

برخورد قانونی با مقصران تشدید خسارت‌های سیل اخیر ضروری است

برخورد قانونی با مقصران تشدید خسارت های سیل اخیر ضروری است

آیت الله رشاد با تأکید بر ضرورت برخورد قانونی با مقصران تشدید خسارت های سیل اخیر، گفت: سپاه و ارتش در کمک رسانی به مردم سیل زده نهایت خدمت رسانی را داشتند.

آیت الله علی اکبر رشاد رییس شورای حوزه علمیه استان تهران و تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع)، امروز در مدرسه علمیه امام رضا(ع) با اشاره به فرازی از کلام امام علی(ع) که فرموده است: «مَنْ لَمْ يُنْجِهِ الصَّبْرُ أَهْلَكَهُ الْجَزَعُ» گفت: معنی این کلام حضرت آن است که «هر آن کس که شکیبایی نجاتش ندهد ناشکیبایی او را از پای درخواهد آورد»؛ سختی ها با سرسختی ها حل و هموار خواهد شد. امام صادق(ع) نیز می فرماید: «اتَّقُوا الله وَاصْبِرُوا فَإِنَّهُ مَنْ لَمْ يَصْبِرْ أهْلَكَهُ الْجَزَعُ وَإنَّما هَلاكُهُ فِى الْجَزَعِ أَنَّهُ إذا جَزِعَ لَمْ يُؤجَرْ» یعنی : «تقوا بورزید و صبر پیشه کنید، چون هر که شکیبایی نکند جزع و فزع او را هلاک می کند؛ زیرا جزع اجر آدمی را زایل می سازد».

این استاد درس خارج حوزه افزود: بر اساس کلام دو امام همام در مواجهه با بلایا، و وقایع تلخ، انسان می تواند به دو گونه عمل کند تحمل، و شکیبایی و قهرا تدبیر و تلاش، و دیگر جزع وفزع، شکایت و ناشکیبی؛ هرکدام از این دو رفتار یک نوع مواجهه با قضایا و بلاها قلمداد می شوند، اما نتایج و آثار آن ها باهم تفاوت فراوان دارد.

وی فزود: در حوادث و بلایا به هرکدام از این دو روش پناه ببریم به نحوی با بلیه روبرو شده ایم، اما امام علی و همچنین حضرت صادق (سلام الله علیهما) توصیه می فرمایند به صبر و شکیبایی پناه ببرید گرچه تحمل سختی ها و شکیبایی در برابر بلایا و صبوری کردن در مقابل حوادث و وقایع تلخ و سخت است اما سخت تر از او جزء و فزع کردن است.

آیت الله رشاد بابیان اینکه همه حوادث دارای فلسفه و حکمت است، ابراز کرد: بر حوادث و بلایا مصالحی مترتب است که باید موردتوجه قرار گیرد، بلایا سخت و تحمل آن دشوار است اما جزع وفزع سخت تر و دشوارتر و زیان بارتر است، بر اساس کلام امام صادق (ع) محروم شدن از اجر بلا که نوعی امتحان الهی است ازجمله مهم ترین زیان های آن است.

مؤسس و رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه بلا و سختی دشواری خود را دارد و طاقت در برابر بلا سهل و آسان نیست، عنوان کرد: درست است صبر در برابر بلا سخت است اما جزع وفزع کردن در برابر بلایا نیز آسان نبوده و به مراتب سخت تر است. درنتیجه در مواجهه با بلایا اگر انسان به جزع وفزع پناه ببرد گویی بلیه مضاعف شده و از دو سختی رنج خواهد برد نخست اصل بلا و دیگر بی صبری در برابر سختی های بلا.

رییس شورای حوزه های علمیه استان تهران با تأکید بر اینکه کشور در سیل اخیر در امتحان و آزمایش الهی قرار گرفت، گفت: این سیل گسترده اکثر نقاط کشور را فراگرفت و بعضاً در برخی از مناطق خسارات بی سابقه و سنگینی را بر مردم وارد آورد و عموماً خسارت این سیل متوجه طبقات محروم و طبقه مستضعف شد به جهت اینکه سیل بیشتر در مناطقی جاری شد که مناطق مرفه نشین نبود، و مردمانی در معرض آسیب قرار گرفتند که ساختمان ها و بناهای آن ها امن نبود، و طبقاتی مانند کشاورزان آسیب دیدند که تنها دارایی آن ها زمین کشاورزی و کشت آنان بود و این دارایی در معرض سیل ویرانگر قرار گرفت و سیل با بی رحمی تمام بر همه دارایی آنان حمله ور شد.

وی سیل اخیر را حادثه ای بسیار تلخ دانست و اظهار داشت: به حوادث می توان از زوایای مختلف نگاه کرد ازجمله از این زاویه که بلاهای طبیعی امتحان الهی است چراکه خداوند متعال انسان را به ابتلائات و امتحاناتی مبتلا می کند؛ بنابراین سیل و زلزله که از آزمایش های الهی هستند ممکن است هم نشانه مهر الهی و هم بیانگر قهر خداوند باشند.

آیت الله رشاد ادامه داد: محبت ازآن جهت که خداوند انسان را در معرض بلا و امتحان قرار می دهد تا به رشد و کمال برسد: «اگر با دیگرانش بود میلی/ سبوی من چرا بشکست لیلی» و همچنین ممکن است  قهر الهی محسوب شود، اما این به این معنی نیست که آن که آسیب دیده است مقصر بوده است، بلکه گاهی دیگران معصیت و خطا می کنند و در اثر بدکرداری های آنان همه ازجمله افراد غیرمقصر نیز آسیب می بینند. به اصطلاح کسانی بد می کنند و بلا متوجه جامعه می شود و در این میان خشک و تر باهم می سوزند. در سوره مبارکه الأنفال آیه ۲۵ می فرماید: «وَاتَّقوا فِتنَةً لا تُصيبَنَّ الَّذينَ ظَلَموا مِنكُم خاصَّةً وَاعلَموا أَنَّ اللَّهَ شَديدُ العِقابِ»: و از فتنه ای بپرهیزید که تنها به ستمکاران شما نمی رسد؛ و بدانید خداوند کیفر شدید دارد.

این استاد حوزه در ادامه اضافه کرد: برای مثال انسان کشاورز و یک روستایی، قدرت و دسترسی به بیت المال ندارد که به آن دستبرد بزند و یا از اموال عمومی اختلاس کند بنابراین باید این احتمال را داد زمانی که برخی افراد در یک جامعه دست به اختلاس می زنند و گروه های مرفهی به عیش و انجام معصیت مفرط می پردازند بلا متوجه جامعه شود و خشک و تر در آن بلا گرفتار شوند. عرض من این است که به بلایای طبیعی می توان از این زاویه نیز نگریست.

وی در خصوص زوایای دیگر این فاجعه طبیعی گفت: زاویه دیگر این است که این بلاها به ما بفهمانند چرا ما علمی زندگی نمی کنیم؟ چرا برای مقابله با حوادث احتمالی از قبل تدابیر لازم را صورت نمی دهیم، تا زمانی که حادثه پیش آمد با آن به نحو مناسبی مقابله کنیم و خسارت های آن را مهار کنیم؟ بی تدبیری هایی مدیران در دولت های دوره های مختلف یکی از علل توسعه ی خسارات این سیل بود. به لحاظ حقوقی و به جهت شرعي بسا کسانی که عامداً و از سر سهل انگاری باعث بار آمدن این خسارت ها شده اند ضامن هستند و باید دستگاه های مسؤول یقه آن ها را بگیرند و طبق قانون و فقه با آن ها برخورد کنند که هم استیفای حقوق شود و هم برای آینده این اوضاع تکرار نشود.

آیت الله رشاد ادامه داد: البته گاهی برخی از حوادث به قدری عظیم و وسیع است که ممکن است به رغم تدابیر مناسب اتخاذشده و تجهیزات پیشرفته ای که در اختیار باشد بازهم آن حادثه به جامعه آسیب بزند کند. همان گونه که ما در کشورهای به اصطلاح پیشرفته صنعتی بارها شاهد هستیم که مردم در مواجهه با آن بلایا متحمل خسارت های مادی و معنوی سنگین می شوند، که بعضاً بنا به گزارش های داده شده دریکی از کشورها قریب به هزار و هشت صد نفر در حادثه سیل کشته شده اند.

رییس شورای حوزه های علمیه استان تهران اضافه کرد: بنابراین گاهی این حوادث می تواند به قدری بزرگ باشد که به رغم تجهیز و تدبیر نتوان به صورت کامل از زیان و خسارات آن در امان بود اما باتدبیر و برنامه ریزی می توان حد خسارات را کاهش داد. پس ازاین زاویه هم می توان به این وقایع نگاه کرد و ما حتماً در این جهت دچار ضعف هستیم.

وی تأکید داشت: می طلبد مسؤولان و آحاد جامعه در برابر بلایا تدابیر لازم را داشته باشند چنانکه رهبر معظم انقلاب تأکید و توصیه داشتند که ما باید این بلیه و تهدید را به فرصت تبدیل کنیم؛ بنابراین مسؤولان باید بنشینند و تحلیل کنند و از این واقعه درس بگیرند و تدابیری اتخاذ کنند که اگر حوادث مشابه پیش آمد بتوانند پیش بینی شده با آن مواجهه و مقابله کنند و اضافه بر این از مواهب این اتفاق تلخ بهره برداری کنند.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) تأکید کرد: که عمده مردمی که در معرض آسیب قرار گرفتند زندگی فقیرانه و زاهدانه ای داشتند و آنچه از دست دادند همه موجودی آن ها محسوب می شد؛ ازاین رو مسؤولان باید هر چه سریع تر تلاش کنند خسارات مردم را جبران کنند و وعده های به جا و واقعی به آن ها بدهند و از دادن وعده های نابجا اجتناب کنند، و به هر آنچه وعده می دهند سریع به آن عمل کنند تا زخم مردم به سرعت التیام پیدا کند. این نشود که مانند بخشی از خسارات سال 95 خوزستان که هنوز خسارات آن جبران نشده است.

آیت الله رشاد بیان داشت: مسؤولان در حوادث اخیر لطفاً وعده ندهند و اگر وعده دادند به موقع و سریع به وعیدها عمل کنند ، مردم ما انسان های صبوری هستند اما دلیل نمی شود از صبوری و شکیبایی مردم سوءاستفاده شود بلکه از این صبوری باید تشکر کرد. امید می رود مسؤولان تدبیر کنند و این خسارت را هر چه سریع تر جبران کنند تا این تلخی ها و سختی ها به شیرینی بدل شود.

رییس شورای حوزه های علمیه استان تهران با قدردانی از تلاش بی شائبه سپاه، ارتش و بسیج مردمی و روحانیون و طلاب در کمک رسانی به مردم سیل زده گفت: اینجا جا دارد که از همه نهادها و ارگان های دولتی و غیردولتی تقدیر شود خاصه ارگان های نظامی، حقا ارتش، بسیج و سپاه در این واقعه آن غیرت نظامی گری خود را نشان دادند و حس انسان دوستی و وطن پرستی خود را به نمایش گذاشتند و قبل از هرکسی، نهادی و جریانی و بیش از هر گروه، دستگاه و ارگانی وارد میدان عمل شدند و ایثارگرانه و با فداکاری تمام به خدمت رسانی به مردم سیل زده پرداختند و همچنان پای کار ایستاده اند.

استاد رشاد ادامه داد: دو روز گذشته شنیدیم که سردار سرفراز اسلام سردار سلیمانی بیانیه داد که ما با همه امکانات خودمان ازجمله موکب هایی که در اربعین حسینی در مسیر کربلا مستقر می شوند در مناطق سیل زده مستقر خواهند شد و تا زمانی که تهدید سیل وجود دارد این موکب ها در این مناطق مستقر بوده تا با خدمات رسانی افراد بی پناه را پناه دهند.

آیت الله رشاد با اشاره به اقدامات خوب حوزه های علمیه در کمک رسانی فیزیکی به مردم سیل زده، اظهار داشت: حوزه های علمیه و طلاب بدون آنکه مسؤولیت حقوقی در این زمینه ها داشته باشند به وظیفه انسانی و دینی و اخلاقی خود به خوبی عمل کردند و طلاب در کنار سایر اقشار و در زمره جریان ها و اقشار پیش قدم و پیش آهنگ با همان عمامه به سر دامن قبا به کمر زدند و در گل ولای به صورت فیزیکی به کمک مردم سیل زده شتافتند و در کارهای یدی و اجرایی بعضاً خطر خیز خودشان را قراردادند و به خدمت اجتماعی پرداختند و این ازجمله وظایف اخلاقی بود که موردتوجه طلاب قرار گرفت.

رییس شورای حوزه های علمیه استان تهران ادامه داد: توجه به این وظیفه اخلاق مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، ایشان دو سال پیش در دیدار طلاب و مسؤولان حوزه علمیه تهران سه وظیفه را برای حوزه های علمیه بیان فرمودند که در خصوص وظیفه سوم همه گفتند این وظیفه جدیدی است که معظم له بیان فرمودند و آن درواقع حضور اجتماعی و ارائه خدمات اجتماعی روحانیت به جامعه بود که در این حادثه تلخ حوزه ها و روحانیت این وظیفه سوم را به خوبی انجام دادند.

وی در پایان تأکید کرد: اینجا به عنوان کمترین خادم طلاب تقاضا دارم از طلابی که می توانند و آمادگی دارند با سازمان دهی که از سوی مراکز مدیریت حوزه های علمیه صورت می پذیرد به مناطق سیل زده بروند و در خدمت رسانی به مردم سیل زده از هیچ تلاشی مضایقه نکنند و مطمئن باشند که ثواب حضور در این مناطق کمتر از حضور در مناطق جنگی در دوران دفاع مقدس نسبت و بدانند ثواب خدمت رسانی به محرومان و آسیب دیدگان کمتر از ثواب درس آموزی و تحصیل نخواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :