شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 253519
تعداد بازدید : 296

حوزه علمیه نقش مهمی در اجرای محورهای بیانیه «گام دوم انقلاب» دارد

حوزه علمیه نقش مهمی در اجرای محورهای بیانیه «گام دوم انقلاب» دارد

آیت الله رشاد گفت: حوزه علمیه باید خودش را با محورهای بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شد، درگیر کند.

 آیت الله رشاد رییس شورای سیاست گذاری حوزه علمیه استان تهران و تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع)، امروز پیش از آغاز درس خارج فقه که در مدرسه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شد می تواند از اسناد مهم تاریخی قلمداد شود و نقطه عطفی در انقلاب اسلامی به شمار می آید.

وی افزود: بیانیه حضرت آقا یک نگاه واقع بینانه و در عین حال کارشناسانه و دقیق نسبت به چهل سال گذشته و یک نگرش اصولی نسبت به چهل سال آتی است؛ لازم است حوزه های علمیه به محورهای این بیانیه به مثابه یک متن راهبردی و راه گشا از زاویه مسائل ملی و از نظر مسائل حوزوی نگاه کنند.

آیت الله رشاد با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه رسالت و مسؤولیت ویژه ای در زمینه پیام رهبر معظم انقلاب دارند، ابراز داشت: برای آنکه حوزه علمیه بتواند رسالت خود را در زمینه پیام عظیم و مهم رهبر معظم انقلاب به انجام برساند باید خودش را به سه صفت متصف کند.

رییس شورای سیاست گذاری حوزه علمیه استان تهران درباره نخستین صفت، گفت: نخستین صفت، صفت دانشمندی است؛ اصحاب حوزه باید با سواد و عالم بار بیایند، امروز جامعه جهانی و امت اسلامی نیازمند عالمانی عالم هستند، خطر جهلی که امروز منبر و احیانا محراب و مجالس دینی را تهدید می کند یک خطر جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: ثانیا اصحاب حوزه باید اندیشمند، متفکر و نظریه پرداز باشند، ثالثا حوزویان باید انقلابی بوده و دغدغه انقلاب را داشته باشند؛ مگر می شود یک فرد حوزوی انقلابی نباشد مگر ممکن است حوزه انقلابی نباشد؟ اگر حوزه علوی است و گام بر گام امیرمومنان می نهد نمی تواند انقلابی نباشد چون ایشان بزرگ ترین انقلابی تاریخ محسوب می شوند.

حوزه بستر تولید حکومت دینی است

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) ادامه داد: اگر کسی انقلابی نبود به طور قطع جا پای امیرمومنان علی(ع) نگذاشته است، نمی شود که یک غیر انقلابی بگوید من پیرو مرد انقلابی تاریخ هستم مردی که برای همه تاریخ مرد انقلابی است؛ قطعا حوزه باید خودش را همانگونه که مطلع و مبدا انقلاب بوده است همچنان مسیر را در بستر انقلاب نگاه دارد و چنین خواهد بود.

وی افزود: اگر حوزه بخواهد چنین شود باید پیشگام در تامین نیازهای نظری راهبردی انقلاب باشد و این پیشگامی جز به سه صفت دانشمندی، اندیشمندی و دغدغه مندی انقلابی میسر نیست.

آیت الله رشاد با تاکید بر اینکه حوزه باید مولد فکر و نظر باشد، اظهار داشت: همین حوزه بستر تولید حکومت دینی است، همین حوزه بستر تربیت مردی چون امام است که نظریه ولایت فقیه را احیا و ارتقا بخشید، همین حوزه نیز باید قهرا برای فرد سازی فکر کند چرا که آحاد جامعه باید ساخته شوند، همین حوزه باید برای جامعه سازی فکری کند چرا که جامعه حوزه و اصحاب روحانیت را الگوی خود قلمداد می کند.

رییس شورای سیاست گذاری حوزه علمیه استان تهران ادامه داد: اگر بنا باشد حوزه به فرد سازی و جامعه سازی بپردازد باید همچنان جایگاه مرجعیت خودش را حفظ کند، حوزه باید به مثابه بزرگ ترین گروه مرجع برای جوامع و آحاد باقی بماند و اگر بخواهد به مثابه مرجع باقی بماند باید رابطه خودش را با جوامع و افراد ترمیم کند، آنچه که عده ای از سر نادانی و بعضی از سر عناد و احیانا براثر تبلیغات سوء کاذب تلاش می کنند بین روحانیت و حوزه و توده مردم با نخبگان فاصله ایجاد کنند که این بسیار می تواند خطرناک باشد نتیجه آن می تواند آن باشد که مرجعیت فراگیر حوزه و اصحاب حوزه از دست می رود و اگر از دست رفت دیگر حوزه نمی تواند تاثیرگذار باشد.

وی افزود: بنابراین این فاصله در شرف وقوع باید ترمیم شود البته بسیار روشن است که اصحاب حوزه به اقتضای شرایط صنف خودشان نمی توانند از مردم فاصله بگیرند اما انگشت شماری از افراد هستند که رسالت صنفی خودشان را فراموش کردند، انگشت شماری از افراد هستند که به اشرافیت مبتلا شدند، انگشت شماری از افراد هستند که به گروه گرایی و جناح گرایی مبتلا شدند و این امور سبب شده است که صنف در معرض آسیب قرار گیرد و می طلبد این مهم ترمیم شود.

حوزه علمیه باید خودش را با محورهای بیانیه گام دوم انقلاب درگیر کند

آیت الله رشاد بیان داشت: 20 محوری که این پیام بلند دارد احتیاج به یک کار علمی جدی دارد و حوزه باید علوم و معارف خودش سقفی کند و خودش را با این محورها درگیر کند، آسته آمدن و آسته رفتن، بحث های نظری و انتزاعی محض را مطرح کردن، درگیر قیل و قال های طلبگی شدن و در کنج مدرسه خزیدن و از جامعه جدا شدن این امکان را به حوزه نمی دهد که در زمینه این راهبردها نقش آفرین باشد.

رییس شورای سیاست گذاری حوزه علمیه استان تهران ادامه داد: اگر حوزه نقش آفرین نباشد انقلاب راکد خواهد بود و هیچ گروه و مرجع دیگری قادر نیست این نقش را ایفا کند و جامعه را از نظر راهبردی و زیرساختی تغذیه کند، اگر حوزه نتواند این کار را انجام دهد انقلاب بدون پشتوانه خواهد بود، بی پشتوانه شدن انقلاب به معنای تهی شدن انقلاب از محتوا است که این امر موجب وارد آمدن خسارت به دین و امنیت اسلامی می شود.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) در پایان خاطرنشان کرد: حوزه تهران در زمینه اجرای بیانیه گام دوم انقلاب برنامه ریزی داشته تا به جد تحرکاتی را در تحقق محورهای آن انجام دهد و در هفته آتی نیز تجمع بزرگی در حرم بزرگ امام راحل به مناسبت سالروز صدور منشور روحانیت در حرم مطرح امام راحل برگزار می شود، منشور مظلومی که حوزه به آن نپرداخت. در این تجمع افزون بر آن که با آرمان های امام راحل تجدید میثاق می کنیم با رهبر معظم انقلاب نیز پیمان خواهیم بست تا پیام گام دوم انقلاب را اجرا کنیم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :