شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 83757
تعداد بازدید : 1598

سال تحصیلی حوزه های علمیه استان تهران آغاز شد .

آئین آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه استان تهران صبح روز يكشنبه 94.6.29 در مصلای حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)شهر ری باحضور آیت الله علي اكبر رشاد، حجت الاسلام والمسلمين غفوري،حجت الاسلام والمسلمین آقامیری،اعضاي محترم شوراي عالي حوزه هاي علميه استان تهران، علماء فضلاء، طلاب و اساتید حوزه هاي علمیه برگزار گرديد.دريافت فايل صوتي سخنراني آيت الله رشاد


به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از تهران، رئيس شوراي حوزه هاي علميه استان، امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی 1395-1394حوزه علمیه استان تهران، که در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ره) برگزار شد، با تسلیت سالروز شهادت امام باقر(ع) و همچنین شهادت حجاج در مکه، با مقایسه  نظام آموزشی حوزه و دانشگاه گفت: نظام آموزشی امروز دانشگاه و آموزش و پرورش، حافظه و امتحانی محور هست در صورتیکه در حوزه این مهم استعداد محور است. حضرت آيت الله علي اكبر رشاد ادامه داد: همه سازمان های بزرگ، سه رکن پویشگر(عوامل انسانی) نرم افزار ( مدیریت و سخت افزار) و امکانات فیزیکی دارند، علاوه بر این رکن ها عنصر هدایت و ولایت نیز وجود دارد که برعهده مراجع عظام تقلید است

وی افزود: در حوزه عوامل انسانی نیز شامل 5عنصر  تولیت و مسئولیت، مدیریت، مدرسان، کارگزاران و عوامل اجرایی و عنصر طلبه است که همگی در صدد تلاش برای  رضایت و عنایت حضرت ولی عصر (عج) هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نقش اساتید در حوزه، ابراز داشت: بدون مدرس، حوزه بدون ستون است. آنچه باید در حوزه اتفاق بیفتد پروردن استعداد ها است، اما باید به همه ابعاد شخصیتی  طلبه توجه داشت.

وی با بیان اینکه طلبه باید نفسش با علم متحد گردیده و عالمی عین علم باشد،گفت: فراگیری علوم برای شب امتحان کافی نیست لذا باید روش های تعلم و تربیت مدیریت شده و علم، درون طلبه نهادینه شود.

استاد رشاد، با تاکید بر اینکه سنت های تاریخی هزارساله حوزه، متاسفانه امروز در معرض انقراض بوده و یا مورد غفلت واقع شده اند، اظهارداشت: طلبه باید هم به لحاظ علمی و هم مراتب ایمانی و هم به لحاظ تهذیب و اخلاق و معنویت و هم به لحاظ مهارت های مورد نیاز یک عالم دینی کامل باشد، چرا که جمهوری اسلامی  بر اساس  فراخور زمان،  نیازمند اعزام طلابی برای سراسر جهان است که باید تربیت  نماید، چرا که بنا است پایه های  علم امام صادق(ع) ، پیام های انقلاب اسلامی ، امام راحل و مقام معظم رهبری را به جهانیان منتقل کند لذا طلبه  باید جهان اندیش و جامع نگر بوده و مهارت های لازم را بالفعل کند و با اخلاق نبوی مردم را جذب نماید.

آيت الله رشاد تصریح کرد: از آفات امروز این است که آرام آرام علوم مختلف در حوزه های علمیه کاهش یافته  و به اندک شماری تقلیل یافته اند، در صورتیکه، در گذشته افراد در حوزه های معرفتی و علمی حوزه دهها رشته را می آموختند.

وی افزود: ناگفته روشن است در میان علوم، فقه و اصول نقطه ثقل هستند چرا که مهارت در فقه و اصول باعث اجتهاد بوده و لازمه کارآمدی  در همه عرصه های علمی است اما باید به علوم دیگر هم توجه گردد.

همچنان یادآور شدند: همه تلاش ما در مجومه ستاد و شورای حوزه  استان این است که طلبه تراز و مورد عنایت قلب حضرت حجت(عج) تربیت شود.

به گفته وی، امروز در عرصه جهانی با مناقشات فلسفه مواجهه هستیم و شاهدیم که جریان های انحرافی به مبادی و مجاری عقاید دینی حمله ور هستند، لذا فلسفه علوم دینی و تولید علوم انسانی و معرفتی باید مورد اهتمام ما باشد

رئيس شوراي حوزه هاي علميه استان تهران با تاکید براینکه امروز ما به حق مدعی اداره جهان بوده و  شیعه تمام قد در مقابل جهان کفر ایستاده است، بیان داشت: اگر بخواهیم حکومت اسلامی و جامعه اسلامی مبتنی بر الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی ارائه دهیم بدون تولید علوم انسانی اسلامی ممکن نیست و این امر جزو تخصص های حوزه است، کسی به جز حوزه توان ارائه آن را ندارد .

استاد رشاد، در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تراکم دروس حوزه  زیاد است ، خاطرنشان کرد: باید بار تحصیلی در حوزه ها کاهش یافته و در عین حال به آن عمق دهیم، طلبه در اخلاق و تهذیب باید متخلق و متهذب بار آمده و  مهارت های لازم در این راستا را بیاموزد .


*حلقه های مباحثه وارد نظام درسی حوزه شود

آيت الله رشاد: نظام حوزه فرآیندی است یعنی مثل دانشگاه نیست که شب امتحان یه دور کتاب را ببینیم  بلکه تحصیل در حوزه فرآیندی است که باید طلبه اول دائم الوضو و دائم الحضور در محضر خدا باشد، بعد پیش مطالعه داشته باشد و پس از آن علاوه بر توجه به درس استاد درس را تطبیق داده و مباحثه را فراموش نکند چرا که مباحثه مهارت می خواهد و لذا از اساتید و مدیران  می خواهیم موضوع مباحثه را جدی گرفته و حلقه های مباحثه را در تقویم درسی بگنجانند .

به گفته وی، بزرگترین فاجعه ای که پیش روی حوزه است دانشگاهی شدن آن می باشد،  حوزه باید با همه خصوصیاتش باقی بماند، یعنی اصیل ، ریشه عمیق کهن، سنتی اما روزآمد باشد لذا مهارت تعلیم و تعلم بایستی همراه با بصیرت سیاسی و اجتماعی نیز باشد

عضومحترم شوراي عالي انقلاب فرهنگي تاکید کرد: طلبه ای که نه قلم می زند، نه خطابه می داند و نه به  قضاوت اهتمام دارد، صرفا برای خودش مفید است لذا تکلیف ما اول تهذیب خودمان و بعد ساختن امت است که در همین راستا حوزه تهران، درصدد  است به توفیق الهی و عنایت حضرت حجت(عج) و مراجع که سکان دار کشتی بشریت در جهان امروز و ادامه دهنده مسیر ائمه(ع) هستند، نظام آموزشی جامع حوزه را که در 200صفحه تنظیم و نهایی شده  را به تدریج پیاده و در قالب برنامه های آموزشی پژوهشی و ... اجرا نمائیم.


مدیر حوزه علمیه استان تهران گفت: پیش بینی ما برای سال 1400 شمسی این است که کل مدرسه های حوزه علمیه استان تهران خودکفا شوند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله غفوری در آیین افتتاحیه آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه استان تهران که در مصلای حضرت شاه عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار شد، با بیان این که «شعار اصلی مدیریت حوزه های علمیه برادران استان تهران همچون سال گذشته بحث مدرسه محوری است» اظهار کرد: مدیریت استان بنا دارد کل برنامه ها را به سمت مدارس علمیه سوق بدهد و ستاد خود کمتر متولی امور شود و بیشتر امور به سمت مدارس برود و هر کدام از مدارس به نوبت متولی برگزاری یک سری از برنامه ها باشند و پشتیبانی های لازم از آنها صورت بگیرد. ما به سمت مدیریت استانی جمع و جور و چابک می رویم.

وی افزود: خوشبختانه در بین حوزه های علمیه استان تهران و سایر حوزه ها فضایی صمیمانه و دوستانه حاکم است. شورای حوزه های علمیه استان تهران شورای قوی و خوبی است و شخصیت های صاحب نفوذی در شورای استان حضور دارند که از جمله آنها شخصیت برجسته حوزوی آیت الله رشاد است که آثار علمی فراوانی خلق کرده اند و خدمات بسیار زیادی را در عرصه علم و معارف انسانی و اسلامی به حوزه های علمیه ارائه داده اند و ما باید از این حضور مفید استفاده کنیم.

مدیر حوزه علمیه استان تهران ادامه داد: مدیریت استان نسبت به مدارس سه وظیفه مهم بر عهده دارد. وظیفه اول برنامه ریزی، دوم پشتیبانی و سوم نظارت است. زیرساخت ها و زمینه های تدوین 20 ساله حوزه تهران و برنامه پنج ساله تهیه شده است و ما بر اساس همین زیرساخت ها و برنامه ها حرکت می کنیم. حوزه علمیه در آموزش، تهذیب و اخلاق پژوهی فعالیت بسیار زیادی دارد ولی کافی نیست و این امور باید ساماندهی شود و باید از استعدادهای حوزوی نهایت استفاده را داشته باشیم.

غفوری گفت: حوزه های علمیه تهران اولین حوزه هایی است که با برنامه زمان بندی روشن حرکت خواهد کرد. چرا که به تعبیر مقام معظم رهبری حوزه های علمیه تهران حوزه های ریشه داری هستند و شهر تهران شهر هزار حکیم است که علاوه بر اینکه باید پاسخگوی جمعیت خود باشد باید بر روی سایر حوزه های کشور هم تأثیرگذار باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر کاری به عنوان الگو و نمونه در حوزه های علمیه استان تهران انجام شود برای سایر حوزه ها هم مورد استفاده قرار می گیرد. در عرصه پشتیبانی هم ما امروز در مدارس استان تهران شرایط خوبی نداریم و آنطور که باید و شاید از اساتید حمایت نمی شود و شرایط رضایت بخش نیست. برای حمایت از طلاب متعدد باید برنامه هایی ارائه شود که آنها در شرایط مطلوبی قرار گیرند. حداقل برای تأمین معاش خود شرایطی مطلوب و آبرومندانه داشته باشد. اینها اشکالات کار ماست که باید برطرف شود.

وی ادامه داد: از جهت سخت افزار هم مدارس حوزه های علمیه قدیمی و کوچک است و ما چند مدرسه بزرگ و قابل استفاده در تهران داریم در حالی که ما ام القرای جهان اسلام هستیم. ما به دنبال اشرافی گری نیستیم اما باید امکانات متعارف در دسترس باشد و در برنامه ریزی هایی که پیش رو داریم این اصول را مدنظر قرار بدهیم. همچنین باید استعدادهای موفق و نخبگان را در حوزه های شناسایی و از آنها برای ترویج اسلام استفاده کنیم.

مدیر حوزه علمیه استان تهران تأکید کرد: ما مدارس تخصصی فقه و اصول را در قم داریم که حدود 25 مدرسه است. این از جمله اتفاقاتی است که باید در حوزه های تهران هم رخ بدهد و ما نیازمند مدارس تخصصی فقه و اصول در تهران هستیم. طلاب مستعد ما در سطح یک باید مورد حمایت های مادی و معنوی قرار بگیرند و پیش بینی ما برای سال 1400 شمسی این است که کل مدرسه های حوزه علمیه تهران باید خودکفا شوند تا از این طریق یک مسیر مطمئن و بدون منت و دغدغه را دنبال کنیم.

وی گفت: در بحث نظارت که یکی از وظایف مدیریت حوزه های استان تهران است ما امسال برنامه های ویژه ای داشتیم که از جمله آنها طرح میثاق طلبگی بود که حدود 1000 نفر این طرح را گذراندند و حدود 200 نفر دیگر هم در حال حاضر در حال انجام مصاحبه برای گذراندن طرح میثاق طلبگی هستند. امیدواریم در بحث پذیرش اقدامات مطلوب و خوبی را داشته باشیم. چرا که در این صورت آسیب های کمتری را در آینده می بینیم. ما با همکاری مدیران استان تهران این اقدام را انجام داده ایم.


فعالیت ۵ هزار بانوی طلبه در فضای مجازی 
حوزه/ مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران با تاکید بر ورود طلاب و مبلغان دینی در فضای مجازی گفت: هم اکنون۵هزار کاربر فعال در حوزه خواهران مشغول فعالیت در عرصه مجازی هستند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، حجت الاسلام و المسلمین آقا میری، مدیر حوزه  علمیه خواهران تهران در آیین آغاز سال تحصلی حوزه علمیه تهران، که در مصلی آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ره) شهرری، در حال  برگزاری است، با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید حوزه ، خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه خواهران در سال 1363با عنایت امام خمینی(ره) تاسیس شد. این حوزه  ابتدا به صورت  هیئت امنایی اداره می گردید اما  از سال 1375 حوزه خواهران با سبک و سیاق فعلی و با تلاش های آیت الله شرعی و حجت الاسلام و المسلمین جمشیدی شروع به کار کرد.

وی ادامه داد: از آن موقع تا به امروز 470مدرسه علمیه خواهران در کل کشور با مشارکت فعال خیرین تاسیس شده که سهم عمده ای از آن بر دوش خیرین بوده است

حجت الاسلام والمسلمین آقا میری افزود: سهم استان تهران از این حوزه ها کمتر از 14درصد و بالغ بر63مدرسه است، البته در حال حاضرنیز 15درخواست برای تاسیس داریم که پروسه آن زمان بر است و نیاز به بررسی های همه جانبه دارد.

به گفته وی، نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل داده و این قشر جامعه، سهم و نقش خود را در زمان حجت الاسلام آقا میری، مدیر حوزه  علمیه خواهران تهران انقلاب و دوران دفاع مقدس و هم چنین در دوران بعد از انقلاب به خوبی ایفا کرده است .

این استاد حوزه،  افزود: امروز در کشور به غیر از طلاب جامعه الزهرا و حوزه خراسان 50هزار طلبه خواهر در حال تحصیل هستند و تعداد 100هزار نفر از مدارس رسمی فارغ التحصیل شده اند.

وی تصریح کرد: اگر راه  ورود مبلغان خواهر به مساجد برای پاسخگویی به شبهات و سئوالات زنان باز شود شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.همچنین تبلیغات محله ای که بعضا توسط افرادی صورت می گیرید که صلاحیت کافی علمی ندارند اگر زمینه ای برای جایگزینی طلاب خواهر ایجاد گردد اثرگذار تر خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین آقا میری با بیان اینکه، فرهنگ جامعه می تواند با حضور پررنگ حوزه های خواهران ارتقاء بیشتری یابد، بیان داشت: همچنین در بحث مشاوره و راهنمایی های دینی و اخلاقی می توان از ظرفیت و توانمندی طلاب خواهر در این امر بهره ببریم.

وی در پایان  با تاکید بر حضور فعال طلاب خواهر در فضای مجازی، خاطرنشان ساخت: اگر ساماندهی و هدایت خوبی داشته باشیم قطعا حضور طلاب در فضای مجازی تاثیر به سزایی در فضای واقعی خواهد داشت. هم اکنون5 هزار کاربر در حوزه خواهران فعال هستند که امیدواریم رونق این بخش را  در حوزه برادران نیز  شاهد باشیم.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :