شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 237833
تعداد مشاهدات : 151

حوزه علمیه در زمینه تولید علم بسیار فعال‌ بوده است

ریيس شورای حوزه علمیه استان تهران:

ریيس شورای حوزه علمیه استان تهران گفت: حوزه علمیه در زمینه تولید علم نسبت به سایر مراکز بسیار فعال تر بوده است بنابراین باید افرادی که در این زمینه فعال هستند معرفی شوند.

حضرت آیت الله علي اکبر رشاد، ریيس شورای حوزه علمیه استان تهران، امروز در همايش ملي حکيم طهران که در آستان مقدس حضرت عبدالعظيم حسني(ع) برگزار شد، گفت: انقلاب اسلامی ایران انفجار نور بود و مجمع عالی حکمت از برکات آن است.


وی با اشاره به علت حکیم موسس خواندن مدرس زنوزی، عنوان کرد: با هجرت حکیم زنوزی و شاگردان وی به تهران حوزه متاخر تاسیس شده و حکمت و عرفان از اصفهان به تهران کوچ کرد، به این طریق تهران شهر هزار حکیم شد.


حجت الاسلام والمسلمین رشاد افزود: باید تلاش کنیم که هویت تاریخی حوزه علمیه در تهران احیا شود فقه در تهران جایگاه خوبی داشته اما حکمت بروز و ظهور بیشتر داشته که ورود حکمت در زندگی مسلمانان از سفارشات رهبر معظم انقلاب است و پژوهشگاه فرهنگ اندیشه در این عرصه اقدامات و آثار خوبی داشته است.


ریيس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: اینکه حکمت و فلسفه صرفا برای گروه خاصی باشد اشتباه است و باید در زندگی افراد جامعه با آن ارتباط داشته باشند.


وی گفت: باید با مفاهیم فلسفه و حکمت مشکلات جامعه بشری حل شود البته این روند آغاز شده است اما شاید به علت جدید بودن مقداری خطا و لغزش در مسیر مطالعاتی آن وجود دارد که باید آسیب شناسی شود که پیشروی چنین حوزه های معرفتی  عقب نیفتد.


استاد حوزه علمیه با بیان اینکه گاهی بین انواع فلسفه اختلاط ایجاد می شود، ابراز کرد: اختلاط بین فلسفه، فقه و اصول یکی از آنها است.


حجت الاسلام والمسلمین رشاد با بیان اینکه امروز ما در مقطع مهمی از تاریخ قرار داریم، ابراز کرد: از جمله نتایج انقلاب توجه به تولید معرفت در ایران بود که متاسفانه این امر به فراموشی سپرده شد.


تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) تهران در پایان خاطرنشان کرد: حوزه علمیه در زمینه تولید علم نسبت به سایر مراکز بسیار فعال تر بوده است طوری که می توان درباره آن دایرةالمعارف نوشت، بنابراین باید افرادی را که در این زمینه فعال هستند معرفی شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :